Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), bir haftaya yayılan etkinlikler düzenleyerek ‘15 Temmuz Türkiye destanını” dünyaya anlattı

20/07/2017 - 14:55 بڵاوکراوەتەوە لە جیهانی

BYEGM, Türkiye’de ağırladığı 52 ülkeden 339 gazeteciyi, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile buluşturdu. Gazeteciler, merak ettikleri sorulara ilk ağızdan yanıtlar buldu. Uluslararası basın heyetinde yer alan gazeteciler ayrıca, BYEGM’nin açtığı fotoğraf sergisinde o geceyi yaşayan şehit yakınları ve gazilerle bir araya gelerek hain darbe girişimini, tankların önünde duran kahramanlardan dinleme, röportajlarla kendi yayın organlarına aktarma fırsatı buldular. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törende uluslararası basın heyeti de vardı. Bir yıl sonra, Meclisin bombalandığı saatte Türk halkıyla gönül birliği yapıp edilen dualara katıldılar. Gazeteciler, Ankara’da bulundukları sürede Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın programlarına katılım sağladı, AFAD ve Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi’nde de temaslarda bulundu.

 

BYEGM’nin etkinlikleri, 15 Temmuz’un gazeteci şehidi Mustafa Cambaz anısına açtığı sergiyle başladı. O gecenin en çarpıcı anlarını tarihe not düşen Foto Muhabirleri Derneği üyelerinin fotoğraflarından oluşan serginin açılışını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel  ile Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca yaptı.

 

FOTO MUHABİRLERİ GÖRÜNTÜLEDİ, KAHRAMANLAR ANLATTI

 

Sergiyi gezen Bakan Soylu, sergideki fotoğrafların hikayelerini foto muhabirlerinden ve fotoğraflarda yer alan gaziler ile şehitlerin ailelerinden dinledi.

 

Ulusal medya ve dünyanın her yerinden yabancı basın mensuplarının katıldığı sergide büyükelçiler, bürokratlar ve gazetecilere hitap eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "15 Temmuz bize 21. asırda millet olma şuurunu yeniden verdi. Bir ülke için, toprak için, demokrasi için, insanlık için ve bu ülkeye hizmet edenler için neler yapılacağını tekrar ortaya koyan bir gündü. Tankların önüne çıplak ellerle çıkmanın kahramanlığı milletimize aittir " diye konuştu.

 

ADALET BAKANI BOZDAĞ : “ARTIK TÜRKİYE’DE DARBELER DÖNEMİ KAPANMIŞTIR”

 

BYEGM Basın, Kültür ve Sanat Merkezindeki 15 Temmuz Anma Etkinliklerinin 2. gün konuğu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ oldu.

 

Yabancı gazeteciler ile bir araya gelen Bekir Bozdağ, Türk halkının ölümü göze alarak verdiği mücadelenin artık Türkiye’de darbeler döneminin kapandığının kanıtı olduğunu ve 15 Temmuz 2016’nın bundan sonra hiçbir teşebbüsün başarıya ulaşamayacağının dosta düşmana ilan edildiği gün olarak tarihe geçtiğini vurguladı. Türk halkının kahramanlığının dünya nezdinde hak ettiği itibarı görmediğini dile getiren Bakan Bozdağ, FETÖ’nün, mensuplarının adil yargılanmadığına ilişkin yürüttüğü kara propagandaya da net yanıt verdi. “Söylenenler iftiradır. Biz uluslararası örgütlerin her türlü denetimine açığız, her şeye de açığız" ifadesini kullandı.

 

KAYA: "TÜRK BASINI 15 TEMMUZDA DÜNYAYA ÖRNEK OLDU"

 

Etkinliklerin 3’ncü gününde yabancı basın heyetiyle buluşan isim Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya oldu.

 

Fatma Betül Sayan Kaya, hain darbe girişiminin yaşandığı gece hedefte medya olduğunu anımsatarak, Türk basınının o gece tüm dünya basınına örnek olacak şekilde kararlı ve cesur bir tavır sergilediğini ifade etti. “15 Temmuz tüm dünyanın sınavıydı” diyen Bakan Kaya, Avrupa’nın, Amerika Birleşik Devletleri’nin yaşananlara uzun süre tepkisiz kalmalarının, darbenin bastırılacağı anlaşıldıktan sonra yaptıkları “İzliyoruz” şeklindeki açıklamaların demokrasi açısından çok üzücü olduğunu belirtti.

 

BYEGM Basın, Kültür ve Sanat Merkezi’nde 4’ncü gün, iki önemli konuk vardı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Tanıtım ve Medya Başkanı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal ile Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş gazetecilerle bir araya geldi.

 

ÜNAL, ULUSLARARASI KAMUOYUNU FETÖ’YE KARŞI UYARDI

 

Gazetecilere FETÖ’nün bir sivil toplum örgütü gibi kendini gizleyerek 40 yıl devlet içerisine sızmaya çalıştığını anlatan Ünal, diğer ülkeleri de uyardı ve “Tıpkı 11 Eylül’de Afganistan’da bir mağarada yaşayan El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in emri ile nasıl ki ikiz kuleler bombalandıysa; Amerika’da bir kasabada yaşayan bir meczubun talimatıyla 15 Temmuz gerçekleştirildi. Bu tehlikeyi iyi görmek gerekir. Orada yaşayan meczubun emriyle bu örgütün faaliyet gösterdiği ülkelerde bir anda istenmeyen şeyler olabilir. Bu ülkeleri bu konuda dikkatli ve uyanık olmaya buradan davet ediyorum." dedi.

 

KURTULMUŞ: “15 TEMMUZ EN KARANLIK İHANETTİ”

 

Toplantıda kürsüye çıkan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş "Bu topraklarda tarih boyunca çok ihanet olmuştur ama 15 Temmuz’da gördüğümüz ihanet, en karanlık, en kanlı ihanetlerden birisidir. " diye konuştu.

 

Kurtulmuş, 15 Temmuz akşamı 40 yıldır devletin içerisine saklanmış, milletin vergilerinden oluşan bütçelerle elde edilmiş olan imkanları milleti öldürmek için kullanan bir ihanet çetesiyle karşı karşıya kalındığının altını çizdi. FETÖ ile mücadelenin hukuk çerçevesinde yapıldığının altını çizen Kurtulmuş, son derece şeffaf bir sürecin yürütüldüğünü belirtti.

 

BAŞBAKAN YILDIRIM: “BÜTÜN BİLDİKLERİMİZİ DÜRÜSTÇE PAYLAŞMAYA HAZIRIZ”

 

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün bu yıl 15 Temmuz’un gazeteci şehidi Mustafa Cambaz anısına düzenlediği 30. Yerel Medya Özendirme Yarışması’nın ödül törenine Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, milletvekilleri, büyükelçiler, bürokratlar, siyasetçiler, yerel, ulusal ve uluslararası basından gazetecilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

 

Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişimine katılan alçakların hesabını sonuna kadar vereceklerini belirterek BYEGM’nin davetlisi yabancı gazeteci heyetine seslendi. Başbakan, “15 Temmuz, sizin gözlerinizden, sizin gözlemlerinizden, sizin tespitlerinizden en doğru şekilde bütün dünyaya, dalga dalga yayılacaktır. Buna inancım tamdır. Sizden isteğimiz, talebimiz, bu konuda şehitlerimizin ruhunu rahatlatmak adına, gazilerimizin adına lütfen bu konuları işlerken, Türkiye'de bu işlere tanık olduğunuzu belirtin ve bu konuda yapılmaya çalışılan saptırmalara, yönlendirmelere karşı lütfen tavır alın, karşılık verin ve bizlerle teması sürekli devam ettirin. Biz size her zaman, her şeyi şeffaf bir şekilde, en doğrusunu anlatmaya, bütün bildiklerimizi dürüstçe paylaşmaya hazırız.” diye konuştu.

 

Uluslararası basın heyeti ayrıca AFAD ve Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi’nde temaslarda bulundu. Heyetin her programı İngilizce ve Arapça simultane tercümeyle tüm dünyaya bedelsiz, uydu aracılığıyla ve canlı olarak ulaştırıldı.

 

Anma haftasının son günü olan 15 Temmuz’da yabancı gazeteciler de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasını BYEGM’nin her dilde simultane tercümesiyle, dikkatle takip eden basın mensupları, düşündüklerinden çok daha acı, çok daha kahramanca, çok daha gurur verici bir tabloyla karşılaştıklarını belirterek, izleyicileri ve okuyucularıyla bu yönde yüzlerce haber ve sosyal medya mesajı paylaştı.

ئەلبوومی وێنەکان